Näytä uutiset aiheen mukaan
Näytä uutiset vuoden mukaan
Näytä kaikki uutiset

Näytä kaikki uutiset

2.1.2015 13.00

Fresenius Kabi ja Hospira Rinnakkaislääketeollisuuden jäseniksi

Rinnakkaislääketeollisuus ry on saanut vuoden alusta kaksi uutta jäsenyritystä: ravitsemukseen ja nestehoitoon erikoistuneen Fresenius Kabin ja erityisesti biosimilaareista lääkkeistä tunnetun Hospiran. Yhdistyksen hallituksen puheenjohtajana jatkaa Sandozin Juha Paakkola. Varapuheenjohtajina toimivat Ratiopharmin Tommie Jern ja Actaviksen Christian Jönsson.

Vuonna 2004 perustettu Rinnakkaislääketeollisuus ry pyrkii edistämään lääkemarkkinoiden kilpailua ja edullisten rinnakkaislääkkeiden käyttöä. Yhdistyksen kuuluvat Actavis, B. Braun, Fresenius Kabi, Hospira, Mylan, Orifarm Generics, Ratiopharm-Teva ja Sandoz. Jäsenyritysten yhteenlaskettu tukkuhintainen myynti Suomessa oli viime vuonna noin 185 miljoonaa euroa.

 

Lisätietoja: Rinnakkaislääketeollisuus ry:n toiminnanjohtaja Heikki Bothas, 040 7589 663.